První je kormidelní servo. V mém případě Hitec HS-422 což je levné standardní servo. To je třeba zabudovat ve fázi lepení příček v trupu, resp. nejlepší je podle něj svrtat dírky.
Později, daleko za plaňkováním paluby je třeba servo na ovládání plachet, neboli bubnový naviják plachet. Já mám Hitec HS-785HP ale dají se koupit silnější rychlejší a dražší serva. Tohle je za 800-900Kč. Jeho držák se připraví z kusu dřeva a posadí na plast, který se šikmo vlepí do lodě. Pro začátek stavby není potřeba.

Já jsem zakoupil Futaba 6 EXP na 2,4GHz. Tím se dá řídit vrtulník. Pro loď jsou důležité paměti a nastavení výchylek serv. Jsou i levnější Wifi rádia ale nastavování výchylek serv s pamětí mít nemusí, na to pozor.

Vše je třeba pohánět bateriemi. Pro vysílačku 8-pack akumulátorů velikosti AA a pro přijímač 5-pack téhož. To je také tisícovka z kapsy. Jak se zmátořím, zakoupím náhradní sadu, alespoň do lodě.

Na opačném pólu spektra nabíječek jsou nabíjecí mašiny v cenách okolo 3kkč a k tomu za 1kkč stabilizovaný zdroj. Je fakt, že to umí vybíjet, formátovat a podobně, ale ta cena je děsná.
Mezi tím jsem toho moc nenašel. Čestnou vyjímkou je nabíječka na obrázku: RAYTRONIC C8.
- Vstupní napájecí napětí 11 – 15 V stejnosměrných nebo síťové napájení 230 V/50 Hz
- Pro nabíjení 1 – 8 NiCd/NiMH článků
- Nastavitelný nabíjecí proud 0,1 A – 5,0 A
- Udržovací nabíjení (0, 100, 200 mA)
- Ukončení nabíjení pomocí automatiky delta-peak pro NiCd a NiMH akumulátory
- Nastavitelná citlivost delta-peak detekce pro NiCd a NiMH akumulátory
- a další vychytávky
Nabíječku na trh dodává RCM Pelikán a nutno pochválit, že s dobrým českým manuálem kde je vysvětleno vše kolem nabíjení včetně příkladů nastavení. Já jsem ji koupil v obchodě Hobby E-shop spolu s indikátorem, napínáky lan a několika dalšími drobnostmi.
Elektrárna je drahá ale bez ní to nejde. Další věci které na toto téma připravuji se týkají pozičních světel, osvětlení podpalubí a nějaké další zbytečnosti. To vše ale až později.
Je tu ještě jedna věc, se kterou nutno počítat. Při délce lodi jsou potřeba 4 prodlužovačky, jak kormidlo, spínač tak i indikátor do středu lodi nestačí. Dají se samozřejmě zakoupit konektory a kablík, ale kdo by se s tím vztekal. Tak jsem prodlužovačky protě zakoupil.
Do lodi přibylo pár kousků, které jsem nezapočítal už dříve:
1079+5=1084
Žádné komentáře:
Okomentovat