čtvrtek 30. dubna 2009

Nástavba prostřední I.

Další nástavba. U ní jsem se dost vyvztekal a asi dojde ještě k úpravě. Chtěl jsem tam matný okýnka, to znamená, že jsem plast jemně přebrousil a přes něj natáhl jinou, mléčnou fólii. Chtěl jsem zvenčí lesklý povrch. Smůla byla v tom, že se mezi ty fólie dostal prach při broušení a ten už nedostanu pryč. Jak bude víc času, okna vyříznu a rád bych je nahradil slabým plexi kouřové barvy. To ale asi až po žních.
Další čím mě bouda potrápila byla bílá střecha. Střecha samotná není problém ale její orámování laťkami je trošku problém. Laťka se nedá klasicky zabrousit do roviny se střechou, teda, pokud si nechcete lesklý plast poškrábat. Laťky v oblouku jsem skládal za tří palubek, ohnout moc nešly.
Nakonec jsem je podle střechy opatrně seříznul ostrým nožem nebo skalpelem a zabrousil tak abych do střechy nešáhnul. Práce to ale byla blbá.

Nezdá se to ale hrál jsem si s tím dva dny. Kusy: 895+94=989

pondělí 27. dubna 2009

Nástavba přední I.

Dal jsem se konečně do sochání budek.
Obrovské ulehčení je v tom, že stavebnice obsahuje plastová kopyta všech tří nástaveb. V základu stavebnice je k tomu málo, jen nějaké naznačení oken z slabé překližky. Budky stačí jednoduše polepit a natřít. V případě použití doplňku "WOOD FITTINGS SET" je vše jinak. K dispozici je hromádka latí a pár mahagonem odýhovaných překližek.
Začal jsme přední nástavbou neboť vypadá jednoduše. Výsledek je na obrázku. Nástavba je dvakrát voskovaná. V dalším kroku dostane mosazné panty a držáčky dveří. Nakonec přijde poslední vosk, ale to až příště.

Nezdá se to ale k 853 kusům přibylo 42, celkem tedy 895.

středa 22. dubna 2009

Doplňky paluby - člun, ráhna

Tak tohle je zase radůstka. Součástí doplňků je plastový člun a v doplňcích dřevěných je pro něj i mahagon. V první krabce jsou lavičky v tenké překližce a díky dřevěnému doplňujícímu balíčku se mahagonovou dýhou potáhnou jak lavičky tak i horní lem lodi. Trochu zábavy skýtá nalepení plasového hranolku jakožto kýlu. Až po přilepení jsem přišel na to, jak je ten výlisek křivý. Z dýhových hranolků se dá poslepovat pěkná rohož na dno. Silnější mahagon slouží na vysochání podpěr do kterých se vlepí očka na připevnění člunu špagátkem. Ze stejněho materiálu třeba udělat podpěry pro náhradní ráhna. Silný provázek na horní lem loďky a nakonec vesla. Ty se mi obzvláště povedly tak je nezapomeňte pochválit, až budete nad nimi žasnout. Udělal jsem je ze dvou k sobě slepených dýh, doporučovaný plast se mi nelíbil.

Je tam jedinná zákeřnost, jinak nevhodná pro záchranný člun. Zespodu jsem do něj udělal dvě dírky. Pod rohožkou nejsou vidět a vyteče jimi voda. Jinak přirazíte ke břehu a v člunu máte akvárko a v něm dva pulce. Jak to asi tak dělají v praxi? Tam by byly dírky blbý. Možná tam mají špunt, jak jsem viděl v naučném seriálu National Geographic - Tom & Jerry.

úterý 21. dubna 2009

Kormidlo

Popíšu vám způsob, jak se člověk během několika minut propadne z nadšení do naprostého zoufalství.
Součástí jednoho z doplňujících balíčků je kormidlo. Plastový výlisek hnědé barvy.
Můj problém je v těžko potlačitelném nutkání pořád něco vylepšovat nebo dělat jinak. Normální člověk by tam mrsknul kormidlo, za chvíli by byl u vody a hlavně - zůstal by klidný. Tak k tomu jsem ještě nedospěl. Rozhodl jsem se kormidlo vylepšit, to co by mohlo být kovové pozlatit, když už všechno nechávám v lesklé mosazi.
První naivní představa byla že kormidlo upnu, roztočím a přiložím štěteček. Viděl jsem tak malérečky malovat porcelán. Jenže ty holky to uměj. Upnul jsem vrtačku, do ní kormidlo, vyrovnal aby neházelo, roztočil. Pocaď dobrý. Přiložil jsem štěteček a ta hrůza! Po očištění kormidla následoval druhý pokus. Vybral jsem si štěteček označený 00, tedy dvojnulka jako ta mouka. To je opravdu už jen veverčí chlup. Přiložil jsem a hrůza! Po očištění kormidla následoval další pokus. Přiložil jsem velejemně a pozlatil hrbolky naznačující hlavy šroubů. A to ještě blbě.

Nutno podotknout, že jsem na vše koukal přes velkou stolní osvětlovací lupu, kterou jsem na podobné věci pořídil.

Nakonec jsem pidištětečkem vybarvoval milimetrový proužek na kormidle ručně, kousek po kousku. Kde jsem přetáhl, tam jsem barvu opatrně očišťoval velkým špendlíkem. Tam kde jsem špendlíkem zajel do barvy jsem to opravil štětečkem. Tento cyklus se několikrát opakoval.

Nakonec je z toho kormidlo z "mosazným" kováním, které stejně nikdo neocení...

neděle 19. dubna 2009

Kryty

Došlo na kryty.
Tady jsem docela zamachroval v jednom železářství. Našel jsem tam pěknou gumovou lemovku, ideální na těsnění krytů proti vodě. Slečna po mě chtěla délku, jakou má z kluba ušňápnout. Plácnul jsem dva metry. Zbylo mi 2,5cm a to jsem si dal sakra pozor, abych neprostříhal ani kousek.

V návodu je psáno zpevnit rohy odřezky plastu a vyvrtat dírky pro samořezné šrouby. Zde jsem se opět nechal vést zkušenějšími a do těch zpevňujících rohů jsem zatavil matičky. U krajních krytů M2, uprostřed M3. Spoléhám na to, že přední a zadní kryt se nebudou sundávat, ovšem pokud se nějak nezašmodrchají lanka. Prostřední kryt s baterkama, přijímačem, plachtovým servem a balastem se možná sundá i u rybníka pro odsátí vody a pod. Pro něj jsem si zhotovil zvláštní šroubky, aby šly odšroubovat rukou. Udělal jsem si jich 7 pro 6 děr. Znáte Murphyho zákony? Pokud ano, tak víte, že ztratím v trávě dva naráz.

Došlo i na počítání: 803+50=853 kusů

sobota 18. dubna 2009

Plachty

Tak, a teď nejhezčí a největší pokrok za celou stavbu.
Plachty byly připravené neboť jde o stavebnici. Zadarmo to ale nebylo. První s čím jsem se trápil byly švy. Dle návodu Robbe doporučuje švy naznačit měkkou tužkou nebo slabým černým fixem. Nevýhoda připravených plachet byla také v tom, že nebyl kousíček na vyzkoušení. Kolega má plachty podstatně slabší, tenčí materiál. Švy maloval bílou barvou a vzhledem k průhlednosti plachet to vypadá velice dobře. Na mých silnějších by ta bílá neměla smysl. Chvíli jsem poletoval po papírnictvích až jsem narazil na tenký hnědý permanent. Není to sice přesně ono ale na rozdíl od černého ta hnědá z plachet tolik neřve.
Dalším bodem bylo doporučené zpevnění rohů plachet. Kdyby si výrobce odpustil přišívání kousků do rohů, mohly by být menší. Bohužel tam jsou našité rožky tak velké a tak ošklivě, že se s tím už nedá nic dělat. Dle návodu jsem tedy přelepil švy.
Poslední, co se dá na plachtách zkazit je uvazovací nýtek. A tady POZOR! Nýtek se rozklepne přes dvě široké mosazné podložky. Pokud to uděláte přesně podle návodu, budete se moc divit. Tunýlky u kosatek neprotáhnete. lanka s očky. První jsem tam procpal jen tak tak a pak jsem pro jistotu nejdříve protáhnul a pak nýtoval. Hlavně na horním konci plachy je málo místa a tam by jste pak očko stěží protáhli.

Následuje krátké pokochání a plachty můžou na stěžně. Důležité je uchycení vzpěry - gafle. O tomto kusu dřeva se stále vedou spory. Pokud je to uchyceno jen v plachtě, je to vzpěra, pokud je to pevně chyceno ke stěžni, je to gafle. To rozhoduje o tom, zda je loď v kategorii NSS-A jako loď s bermudským oplachtěním nebo zda jde o gaflové oplachtění NSS-B.
V případě Atlantisu je konec tohoto ráhna sice uchycen v plachtě ale tak těsně a pevně u stěžně, že se chová jako gafle. Zatím nebyla ukončena diskuze, kam vlastně Atlantis patří. Ani jedna kategorie ho k sobě nechce přijmout. Můj by měl podle těchto pravidel patřit do NSS-A. A mě osobně? Mě je to fuk.

Plachty jsou dole chyceny šroubkem k ráhnu, k posuvnému jezdci umožňujícím trimování. Jinak vyvázány špagátkem. Zatím nemám v chodu rádio a tím pádem ani natahaná ovládací lanka.

Spočítal jsem kusy a přibylo dost. K 682 kusům dalších 121, celkem 803 kusů.

Stěžně II.

Dokončil jsem stěžně. Na rozdíl od stavebnice jsem na všechna lanka kotvící stěžně dal napínáky. Asi jsem si ušetřil spoustu starostí. I tak donutit stěžně stát rovně dá dost práce.
Devátý napínák jsem dal dozadu na napnutí lana mezi stěžni. V originále se to napíná špagátkem ale takto je to snazší. To všechno není samozřejmě z mé hlavy, takto jsem to viděl u Atlantisu, který je mi vzorem.
Nakonec jsem na všechny očka natáhnul smršťovací bužírku. Konce lanek jsem zkracoval vším možným ale nepodařilo se mi je ušmiknout tak, aby nepíchaly. Takto snad uchráním ruce při manipulaci s lanky.


Součástí Fittings Set, tedy sady k vytunění Atlantisu, jsou i pěkné mosazné lucerny pro poziční světla. K tomu jsou dodány miniaturní žárovičky. Někteří je tam mají jen na ozdobu, já se rozhodl vše zkomplikovat a chci je mít funkční. Svrtal jsem tedy spodní patku stěžně a usadil tam konektor. Větší problém byl protáhnout stěžněm kablík. Byl to boj ale povedlo se. Žárovku jsem zespodu pojistil přilepením mosazné podložky a pevně věřím, že nikdy nepraskne.


Na dokončení stěžňů bylo třeba dalších 28 kusů, pak tedy 654+28=682 kusů

čtvrtek 9. dubna 2009

Stěžně I.

Stavíme do výšky. Pokud stojí loď na stojánku a pod kýlem má 5 cm, je vrcholek hlavního stěžně vysoký jako já. :-) No dobrá, je to něco přes 180cm.
Ve stavebnici jsou stěžně z hliníkových profilů. Já jsem se rozhodl nenechat je v barvě hliníku, nelíbí se mi to. Jsou tedy nastříkané v pěkné tmavší hnědé. Mosazné doplňky, očka, šroubky a další bižuterie se na tom pěkně vyjímají. Ukotvení stěžňů je pomocí ocelových lanek a s těmi se poprat je docela pakárna. Pokud si pamatuju, někdo v loděnici několikrát nadával, prskal a kopal do kýblu s bordelem. Samotné zakončení lanek je rébus. Výrobce doporučuje lanko dvakrát protáhnout mosaznou dutinkou a zapájet. Tak to se mi nepovedlo. K ocelovému lanku pájka nechytne výsledek je ošklivý. Lanko jsem proto dutinkou protáhnul třikrát, zakápnul vteřiňákem, který pěkně vsáknul dovnitř a dutinku jsem zmáčknul kleštěmi pana Siky. Zda to vydrží ukáže první vítr.

K 526ti dílům dalších 128, celkem tedy 654.